قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

آنجا که بوی جبهه می‌دهد...

در حال و هوای طرح جهادی سابقون

 ستاد یادواره سردار شهید بابانظر، از آن دست تشکلهایی است که فعالیتش را محدود به اجرای برخی برنامه‌ها نمی‌داند و در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب، حتی در عرصه‌ی جهاد نیز برنامه‌هایی دارد. از جمله‌ی آنها، تشکیل گروه جهادی سابقون است که چندین دوره در روستاهای محروم استان خراسان، خدماتی را به مردم محرومشان ارایه کرده است. ارایه خدمات عمرانی، آموزشی، فرهنگی و درمانی از جمله اقدامات جهادی گروه سابقون است. اما یکی از اعضای خادم گروه جهادی سابقون، پزشک تیم درمانی است. دکتر رجبعلی قاسمی، متولد سال 1345 است و روحیه‌ی جهادی بالایی دارد. دکتر قاسمی دو دوره در طرح جهادی سابقون حضور داشته است. وقتی از انگیزه ایشان برای شرکت در این طرح می‌پرسم، اینگونه پاسخ می‌دهد: «با توجه به اصل 29 قانون اساسی، یکی از حقوق مهم همه‌ی مردم، برخورداری از بهداشت و سلامت است. علی‌رقم زحمات بسیار زیادی که از اول انقلاب تاکنون در مناطق محروم کشیده شده است، در برخی مناطق کشور حتی حداقل امکانات بهداشتی چون پزشک، درمانگاه، داروخانه و... وجود ندارد. بنابراین لازم است اقداماتی در این زمینه صورت گیرد، مثلا با برگزاری اردوهای جهادی می‌توان این نقص را بصورت مقطعی برطرف کرد، که این امر با توجه به محرومیت و دوری از شهرهای بزرگ در قالب اردوهای جهادی و با انگیزه‌ی جهادی امکان پذیر می‌شود. شرکت در طرحهای جهادی می‌تواند یادآور جهاد هشت سال دفاع مقدس باشد و این مسأله هم برای جهادگران مفید خواهد بود.»

وقتی صحبت از حال و هوای اردوهای جهادی سابقون می‌شود، دکتر قاسمی حرف جالبی می‌زند. ایشان می‌گوید: «انگیزه‌ی دوستانی که در طرح سابقون شرکت می‌کنند، چیزی جز رضای خدا نیست. درواقع فضای این اردوها، بوی جبهه‌ها را می‌دهد. همه‌ی دوستان با روحیه‌ی کاملا ایثارگرانه و بدون هیچگونه توقع و چشم‌داشتی، در آنجا خدمت می‌کنند. چه در تیم درمانی و چه در گروه عمرانی و یا سایر گروهها این احساس به آدم دست می‌دهد که در جبهه حضور داریم. واقعا حال و هوای خوبی است، بویژه برای نسل جدید که شرایط جبهه را ندیده‌اند بسیار مؤثر است.»

و اما از دیدگاه ایشان درباره‌ی جهاد و جهادگر می‌پرسم، دکتر قاسمی نظرش را اینگونه بیان می‌کند: «جهاد از جهد و تلاش بر می‌خیزد، جهادی که صرفا برای خدا، در راه خدا و با نیت خدایی باشد. وگرنه فعالیتهای دیگری هم هست که چون در نیات افراد اشکال وجود دارد، جهاد محسوب نمی‌شود. اگر جهاد مقدس و ارزشمند است، فقط بخاطر خلوص نیتش است و چون در اردوهای جهادی هیچ چشم‌داشت مادی و دیگر مسایل مطرح نیست، و صرفا برای رضای خدا و خدمت‌رسانی به خلق خداست، کلمه‌ی جهادگر را برای افراد به‌کار می‌برند.»

به اینجای گفت‌وگو که می‌رسیم، دکتر قاسمی یاد نکته‌ای می‌افتد، ایشان تعریف می‌کند: «در یکی دو مورد از ویزیتهایم که تشخیص بیماری دادم، واقعا به ارزش این کار پی بردم و با خودم گفتم که اگر ما نیامده بودیم، ممکن بود این ناآگاهی از بیماری، عواقب وخیمی را برای بیمار در پی داشته باشد. چه بسا یک فاجعه روی می‌داد و هزینه‌های جانی و مالی سنگینی را بر خود شخص و خانواده‌اش، تحمیل می‌کرد. در اینگونه موارد بود که بعد از خستگیهای بسیار زیاد با حس مفید واقع شدن برای نجات سلامتی یک بیمار، همه‌ی خستگی‌هایم از تنم بیرون می‌رفت و به احساس رضایت دست می‌یافتم.»

در این میان ماجرای حس و حال شادی و غم ایشان هم شنیدنی است، آقای قاسمی می‌گوید: «گذشته از آنچه که در کارم گفته شد، سادگی و بی‌آلایشی مردم روستانشین و دیدن زندگی آنها(با توجه به اینکه خودم هم روستانشین بوده‌ام) لذت بخش است. و از طرفی هم فقری که در آنجا دیدم، بسیار ناراحتم کرد.»

از تأثیرات روحی و روانی شرکت در طرح جهادی سابقون که می‌پرسم، با این پاسخ مواجه می‌شوم: «کلا کار خیر با انگیزه‌ی خدایی، تأثیرات خاص خودش را در زندگی و روح و روان انسان دارد. وقتی کاری با نیت خدایی انجام می‌شود، چه بخواهیم و چه نخواهیم، بر زندگی ما تأثیر مثبت می‌گذارد.»

سخن بسیار است و مجال اندک، بنابراین به‌عنوان آخرین سؤال، از ایشان می‌خواهم تا انتقاد یا پیشنهادش را برای بهتر برگزار شدن طرح جهادی سابقون بیان کند، دکتر قاسمی هم ضمن تشکر از کلیه‌ی عوامل ستاد شهید بابانظر می‌گوید: «تداوم برگزاری این دوره‌ها واقعا ارزشمند است. همانطور که حضرت آقا فرموده‌اند، این قبیل کارها باید تقویت بشود، و باید در این زمینه از خیران و ظرفیتهای موجود سازمانهای مختلف استفاده شود. این اردوها باید فراگیر شود تا بلکه بتوان به روستاهای بیشتری در دفعات بیشتر خدمت‌رسانی کرد و افراد بیشتری نیز درگیر این اردوها شوند.»

روح الله وفایی

پیج رنک گوگل
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات