قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

آمریكا از دیدگاه امام خمینى(ره)

 

مقدمه

دشمن شناسى و استكبارستیزى از مهمترین عناصر تشكیل دهنده فرهنگ و تمدن در حیات اجتماعى انسانهاست، جاودانگى و استمرار این اندیشه بیش از هر چیز مرهون تلاش تلاش رادمردان و فرزانگاهى است كه با همت والاى خویش حوامع بشرى را به قسط، عدالت، آزادى، سعادت و جاودانگى فرا خوانده اند.

قیام انبیاء و ائمه معصومین علیهما السلام دُرّ گرانمایه اى است كه بر تارك تاریخ مبارزات ادیان الهى بر ضد كافران، ستمگران و بت پرستان چون خورشید تابان پرتو افشانى مى كند. اگر نهضت انبیاء و قیام هایى كه به تاءسى از سیره آنان و در جهت تداوم ابلاغ رسالت دینى انجام نمى پذیرفت، زندگى بشر در سایه حكومت قدرتمندان و هواپرستان و خودگامگى سردمداران دنیاطلب به مردابى متعفن و آگنده از ظلم و ستم تبدیل مى گشت.

قدرتهاى استعمارى همواره در طول تاریخ در پى سلطه بر جوامع بشرى بوده اند و ویژگیهاى سیاسى، اجتماعى و اقتصادى قلمرو پهناور سرزمینهاى اسلامى به خصوص كشور ایران باعث طمع بیشتر زور مداران گشته و تلاش گسترده آنان را جهت حضور در این مناطق موجب شده است.

اهمیت سوق الجیشى منطقه خاورمیانه و آبهاى گرم خلیج فارس، كشف منابع غظیم و گسترده نفتى، وجود منابع، معادن و ذخایر غنى، حاصلخیزى و تنوع آب و هوا، هم مرز بودن ایران با شوروى سابق و... مجموعه عواملى بودند تا چشم طمع قدرتهاى بزرگ به ویژه آمریكا را به این منطقه بخصوص ایران معطوف دارد.

طراحان كاخ سفید مدتى پس از تحمیل رژیم پهلوى به ملت مظلوم ایران براى اطمینان خاطر در سیاست گذارى و برنامه ریزى جهت پیشگیرى از رشد و فراگیر شدن اسلام راستین در منطقه و اعمال سیاستهاى استعمارگران خود، لایجه قرون وسطایى كاپیتولاسیون را مطرح كردند تا در منطقه آشوب زده خاورمیانه، ایران را به جزیره ثبات خویش تبدیل نماید.

حضرت امام قدس سره الشریف كه مبارزات اسلامى خود را علیه رژیم ستمشاهى آغاز كرده بود، رسما رویارویى خود را على رغم تهدیدات گوناگون علیه آمریكا شروع نمود و در مدت بیش از 30 سال مبارزه علیه كفر و استكبار جهانى با ژزف اندیشى، بینش عمیق و بصیرت كافى در برابر هر گونه توطئه و دسیسه آمریكا و ایادى آن قد برافراشت و مسلمانان و مستضعفان جهان را با فریاد بیدار باش به هوشیارى دعوت كرد.

امام با حفظ اصول و اندیشه ناب اسلامى نه شرقى و نه غربى ضمن انتقاد و حمله به سیاستهاى مزورانه شوروى سابق به این نكته ظریف و دقیق و قوف كامل داشت كه اكثر توطئه هاى منطقه اى و جهانى علیه مستضعفان و مسلمانان جهان توسط آمریكا سازماندهى مى شود از این رو به هنگام كمكهاى تسلیحاتى شوروى سابق به عراق فرمود:

((آمریكا شوروى را هم بازى داده است.(1) ))

از این رو با توجه به پیچیدگى شیوه هاى آمریكا در مبارزه با انقلاب و نظام اسلامى از سویى و مطرح شدن نظرات گوناگون درباره آمریكا در محافل سیاسى، ستاد نمایندگى ولى فقیه در سپاه تصمیم گرفت با جمع آورى دیدگاه هاى حضرت امام درباره آمریكا، برادران پاسدار و امت حزب الله را از نظرات رهبر و پرچمدار مبارزه با استكبار جهانى در قرن معاصره آگاه نماید.

این مجموعه كه در چهارده فصل و یك ضمیمه تهیه گردیده است، تاریخچه اى از فعالیتها و دخالتهاى آمریكا در منطقه و كشور ایران، شناخت عوامل و طرفداران آن، سیاستهاى مرموز و پیچیده استكبار براى شكست نظام اسلامى و از همه مهمتر استراتژى مبارزه با آمریكا از دیدگاه امام خمینى قدس سره الشریف را ترسیم مى كند، سخنان امام راحل قدس سره الشریف مى تواند بهترین دستورالعمل و راهگشاى نسل حاضر جهت شناخت و مبارزه با ام الفساد قرن و سیاستهاى شیطانى او باشد.

در پایان بر خود لازم مى دانیم كه از مركز تحقیقات اسلامى بویژه برادر حسین شیدائیان كه در تهیه این مجموعه تلاش بسیارى كرده اند تشكر نمائیم.

ستاد نمایندگى ولى فقیه در سپاه

 

 لطفا برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید...
پیج رنک گوگل
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic